Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi

Avusturya vizesi, Avusturya seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşları için geçerli bir prosedürdür. Avusturya ile Türkiye arasında vize uygulaması bulunurken Türkiye vatandaşları bu ülkeye seyahatlerinden önce Avusturya Konsolosluğundan Avusturya vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Avusturya vize işlemlerinde muaftır. Yine aynı şekilde AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan Türkiye vatandaşları ise Avusturya vizesinden muaftır. Avusturya Konsolosluğu, Avusturya vizesi için şahsi başvuruları kabul etmezken, başvuruları sadece Avusturya vize işlemleri için faaliyet göstermekte olan akredite vize danışmanlık firmaları aracılığı ile kabul etmektedir.

Avusturya ulusal vizesi, Avusturya Erasmus vizesi ve Avusturya oturum izni gibi işlemler için Avusturya Konsolosluğuna başvuru yapılabilecektir. Avusturya vizesi için başvurular sadece Avusturya vize işlemleri üzerine çalışan danışmanlık firmaları aracılığı ile gerçekleştirilirken Avusturya Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin biometrik bilgileri, fotoğraf çekimi ve gerek görmesi halinde mülakat vermek için Konsolosluğa çağırabilecektir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

1.Avusturya vizesi için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayın ve Avusturya vize uyum koşullarını tam olarak yerine getirin. (Evraklarınızın güncel veya maksimum son 3 ay içerisinde alınmış olmasına özen gösterin).

2.Avusturya vizesi işlemlerinde kullanacak olduğunuz pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Ayrıca yine bu pasaportunuzun Avusturya seyahatinizden döndükten sonra en az 6 ay geçerliliği ve en az 2 boş sayfasının bulunması zorunludur.

3.Avusturya Konsolosluğuna şahsi başvuru yapılamamaktadır. Başvurularınızı sadece Avusturya vizesi işlemleri için faaliyetler sürdüren danışmanlık firmaları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Güncel ve eksiksiz şekilde hazırlamış olduğunuz başvuru dosyanızı, müracaat edecek olduğunuz danışmanlık firmasına yönlendirebilirsiniz. Yine bu danışmanlık firmaları ile Avusturya vize ücreti, Avusturya vize harcı, Avusturya vizesi işlemleri için gerekli olan Avusturya seyahat sağlık sigortası ve Avusturya otel, uçak bileti rezervasyonları gibi işlemlerinizi de gerçekleştirmiş olursunuz.

Avusturya vizesi için gerekli olan evraklar bu web sitesinde mevcuttur. Avusturya vizesi kategorilerinin olduğu butonları kullanarak ihtiyacınız olan Avusturya vizesi evraklarına ulaşabilirsiniz. Bu evrakların durumunuz ile ilişkili olanlarını seyahatinizden maksimum son 3 ay önce organize etmelisiniz. Avusturya Konsolosluğu güncel tarihi içermeyen evraklarınızı işleme almayacaktır. Avusturya vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirmeli, tamamlayamadığınız veya hatalı şekilde hazırlamış olduğunuz evrakların Avusturya vize prosedürleri süresince sizlere zaman kaybı yaşatacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Vize Ücreti

Avusturya vizesi ücreti tercih edecek olduğunuz Avusturya vizesi kategorisine göre değişecektir. Avusturya ticari vize, Avusturya turistik vize, Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Avusturya vize kategorilerini oluşturmaktadır. Yine aynı şekilde Avusturya vize ücretini belirleyecek olan unsurlardan biri de seyahat sürenizin uzunluğudur. Avusturya vize harçları bu önceliklere göre değişiklik gösterebilirken Avusturya vize ücretlerinin belirlenmesi Avusturya Büyükelçiliği Ankara ve Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul'un çalışma alanı içerisindedir.

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya vize başvuru formu, Avusturya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan resmi bir belgedir. Avusturya vize başvuru formu İngilizce ve Almanca hazırlanmış bir belgedir Avusturya Konsolosluğu, vize talebinde bulunan şahıslar hakkında bu form aracılığı ile bilgi edinirken, başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve Avusturya vizesi için gerekli evraklar arasında bulundurulmalıdır. Avusturya vize başvuru formunun olmadığı başvuru dosyaları Avusturya Konsolosluğu tarafından kabul edilmeyecektir.

Avusturya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya vize başvuru formu öncelikle, İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak doldurmaya olanak vermektedir. Avusturya vize başvuru formunun doldurma işlemi sırasında ise, tükenmez kalem kullanmalı, büyük harfle doldurmalı ve başvuru formunda herhangi bir boş alan bırakılmamalıdır. Ayrıca Avusturya vize başvuru formunda verecek olduğunuz bilgilerin Avusturya vizesi için gerekli evraklarda beyan etmiş olduğunuz bilgileri desteklemesine önem veriniz. Evraklar arasında bulunan çelişki, hatalı bilgi veya sahte bilgiler başvuru işlemlerinizi geçersiz kılacaktır.

Avusturya Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Avusturya Vize Ücreti Ne Zaman Ödenir? Avusturya Vize Ücreti Ne Kadar?

Avusturya vize ücreti, vize randevusu sırasında ödenmektedir. Vize randevusu parmak izi ve Avusturya vizesi için gerekli belgelerin ibrazını içermektedir. Avusturya vize ücreti başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Kısa süreli Schengen vizeleri ve uzun süreli D vizelerin ücretleri birbirinden farklıdır. Avusturya vize ücretleri konsolosluk harç bedelini ve vize başvuru merkezinin işlem ücretlerini içerebilmektedir.

Avusturya turist vizesi ile seyahat ederek arkadaşımın yanında kalabilir miyim?

Arkadaşınızın veya akrabanızın yanında konaklama durumunuz varsa, Avusturya'dan vize davet yazısı talep etmeniz gerekmektedir. Avusturya turistik vize başvurularında konaklama bilgisi olarak otel rezervasyonu talep edilmektedir. Vize türüne uygun davranılması tavsiye edilir. Arkadaş veya akraba yanında kalma durumunda başvuracağınız vize türü Avusturya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesidir.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya vize başvurularını eksiksiz evrak, doğru prosedür ile ortalama 15 ila 20 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bununla birlikte konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde, resmi tatil günlerinde, özel sebeplerden kapalı olduğu günlerde, ek evrak talebi olduğunda veya başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi istendiği takdirde bu süre değişebilmektedir. Bu bağlamda başvuruların seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden yapılması tavsiye olunur. 1 aydan daha kısa süre içinde yapılan başvurularda vizenin seyahat tarihine yetişmeme durumu olabilmektedir.

Avusturya Vizesi için Gereken Fotoğraf Ölçüsü ne Olmalıdır?

Avusturya vize işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar biyometrik özellikte ve Schengen vize şartlarının belirlediği standartlarda olmalıdır. 3,5 x 4,5 cm boyutlarındaki fotoğrafın fonu beyaz ve yüz net bir şekilde görülecek şekilde olmalıdır. Fotoğrafınız güncel olmalıdır. Pasaportta kullanılan fotoğraf eğer pasaport yeni çıkarılmamış ise kabul edilmemektedir

Pasaport alırken parmak izi vermiştim, Avusturya vize başvurusunda yine parmak izi verecek miyim?

Pasaport alırken vermiş olduğunuz parmak izi beyanı Avusturya Schengen başvurularında geçerli değildir. Pasaport ve vize için verilen parmak izi işlemleri farklı prosedürlerdir. Daha önceden aldığınız Schengen vizenizde etiket üstünde VIS ibaresi yoksa Avusturya vize randevusunda parmak izi beyanında bulunmanız istenecektir.

Avusturya Schengen vizemin süresini Avusturya'da uzatabilir miyim?

T.C. pasaportu sahipleri vize sürelerini yurt dışında uzatma işlemi yapılamamaktadır. Schengen vizesi belli bir zaman aralığını kapsamakta olup 90 günden fazla bir kalış süresini içermemektedir.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı hangi iller kapsar?

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul dışında daimi ikametgah adresi Bolu, Bilecik, Balıkesir, Edirne, Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli, Bursa, Yalova, Düzce ve Zonguldak olan vatandaşların başvurularını kabul etmektedir.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği arasında başvuru prosedüründe farklılık var mı?

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını bazı açılardan farklı şekilde ele alabilmektedir. Genellikle benzer bir prosedür olmakla birlikte farklılıklar şu şekilde özetlenebilir: Avusturya Büyükelçiliği VIS'li yani daha önceden Schengen vizesi için parmak izi vermiş ve bu parmak izi geçerli olan başvuru sahiplerinin şahsen başvuru yapmaları gerektiği koşuluna sahipken, İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu VIS'li başvuru sahiplerinin şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmadığını bildirmektedir. Ancak bu koşullar döneme göre değiştiğinden ilgili Avusturya dış temsilciliğinden bu bilgilerin teyit edilmesi gerekmektedir.

Evlilikten veya boşanma nedeniyle soyisim değişikliği olduğunda mevcut pasaportlarla Avusturya vize başvurusu yapılabiliyor mu?

Ankara Avusturya Büyükelçiliği kızlık soyadının bulunduğu pasaportlarla yapılan başvuruyu kabul ederken, İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu eksi soyismin bulunduğu pasaportla yapılan vize başvurusunu kabul etmemektedir.

Davetiye olmadan Avusturya ticari vize başvurusu yapabilir miyim?

Avusturya'ya ticari vize ile gidebilmeniz için Avusturya'da ticari iş ilişkisi içinde bulunduğunuz firmadan görüşmenizin kapsamını içeren davetiye almanız gerekmektedir. Avusturya ticari vizesi şirket sahibi veya şirket çalışanlarının başvuruda bulundukları bir vizedir ve 2 veya daha fazla firma yetkilisi arasında gerçekleşecek ticari faaliyet, konferans katılımı gibi iş dünyasına özel bir vize türüdür. Avusturya ticari vizesi size Avusturya'da çalışma hakkı vermemektedir.

Bu web sitesindeki aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Almanya Konsolosluğunun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemleriyle farklı alan adları edinen ve bu alan adalarında yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Emlak, Eğitim, Danışmanlık vb. alanlarında faaliyette olan şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Almanyakonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte olup, doğru olmayan bilgilerin veya güncellemeler adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

Avusturya vize davetiyesi orijinal mi olmalı, fotokopi olarak ibraz edilemez mi?

Avusturya vize davetiyeleri ilgili Avusturya Büyükelçiliğine veya Avusturya Konsolosluğuna gönderilmekte olup başvurularda davet için alınan kodun başvuruya getirilmesi yeterli kabul edilmektedir.

Avusturya vize talep dilekçesi hangi dilde olmalı? Evrakların tercümesi gerekiyor mu?

Avusturya vize talep dilekçesi Almanca veya İngilizce olarak yazılmalıdır. Buna ek olarak şirket belgeleri, banka hesap dökümleri, SGK işe giriş bildirgesi gibi orijinal evrakların dışındaki diğer evrakların İngilizce veya Almanca tercümelerinin sunulması gerekmektedir.