Avusturya Vize İşlemleri Ankara

Avusturya Vize İşlemleri Ankara

Avusturya Vize İşlemleri Ankara Başvuruları Hakkında

Avusturya vize işlemleri için Ankara başvurularında bulunacak kişilerin dikkatine!

Avusturya seyahatinde bulunacak Ankara ve çevre illerde ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Umuma Mahsus (bordo) Pasaport sahipleri bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Avusturya vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahibi kişiler ise; 180 gün içerisinde 90 konaklama günü süreyi ihlal etmeme koşuluyla Avusturya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahibi kimseler seyahat gerçekleştireceği Pasaportlarının geçerlilik sürelerini kontrol ederek vizesiz olarak bu ülkeye seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Avusturya vizesi için Ankara'dan başvuru gerçekleştirecek başvuru sahipleri Avusturya vizesi için müracaatlarını Avusturya Ankara Büyükelçiliğine gerçekleştiremeyeceklerdir. Şöyle ki; Avusturya vizesi için kısa süreli Avusturya vize başvuruları (90 gün kalışlı Schengen vize) Avusturya Ankara Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş VFS Global ve VFS Global akreditasyonu bulunan turizm acentaları tarafından kabul edilmektedir. Avusturya Büyükelçiliği Ankara istisnai durumlar dışında kısa süreli Avusturya Schengen vize başvurularını kabul etmemektedir. Ancak Elçilik, gerek duyması halinde vize başvuru sahibini görüşmeye davet edebilecektir.

Avusturya vize başvuruları için Ankara ve çevre illerden müracaat gerçekleştirecek şehirler listesi şöyledir;

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, KKTC, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin ( İçel ), Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van ve Yozgat' tır.

Uzun süreli Avusturya Çalışma vizesi, Avusturya Eğitim vizesi, Avusturya Erasmus vizesi, Avusturya Aile Birleşimi vizesi, Avusturya Au-pair vizesi ve Avusturya Oturum vizesi için müracaatlar Avusturya Büyükelçiliği' ne şahsen yapılacaktır.

Avusturya Vize işlemleri Ankara'dan yapan vize başvuru sahiplerinin öncelikle Ankara VFS Global üzerinden randevu almaları gerekmektedir. Avusturya vize işlemleri Ankara için Avusturya seyahat sebebini destekleyen belgelerle hazırlanan başvuru dosyası ile vize işlem başvuruları hafta içi her gün Saat: 08:30-12:00 ve 13:00-15:00 arası kabul edilmektedir. Avusturya vizesi için başvuru dosyasının teslimi sırasında başvuru merkezinin biometrik parmak izi gişesinde parmak izi verilmektedir. Parmak izi bir kereye mahsus olarak alınırken; bu şahsi veriler 5 yıl süreyle Vize Bilgi Sistemi (VIS) tarafından saklanmaktadır.

Avusturya Vizesi Ankara İşlemleri için başvuru sahiplerinin Avusturya Büyükelçiliği'nin resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarının göz önünde bulundurulması, Avusturya seyahati öncesinde vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

Avusturya vize işlemleri için Ankara başvurularında bulunacak kişiler, Avusturya Büyükelçiliği'nin 2015 resmi tatil günlerini göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Avusturya Büyükelçiliği Ankara aşağıda belirtilen tarihlerde hizmet verememektedir. Avusturya seyahat planı bulunan şahısların söz konusu Konsolosluk tatil ve resmi günlerin tarihlerini göz önünde bulundurarak, Avusturya vize başvurularını planlamaları önemle rica olunur.

Avusturya Büyükelçiliği ve Konsolosluklarının 2021 yılında kapalı olduğu günler ve tarihler,

01.01.2021 Yeni Yıl Tatili

06.01.2021 Avusturya Dini Tatil

06.04.2021 Avusturya Paskalya Tatili

01.05.2021 İşçi Bayramı

14.05.2021 Avusturya Dini Tatil

25.05.2021 Avusturya Dini Tatil

04.06.2021 Avusturya Dini Tatili

26.10.2021 Avusturya Ulusal Bayramı

29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı

08.12.2021 Avusturya Dini Tatili

25.12.2012 Noel Tatili

Ankara Avusturya vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar

Pasaport

Avusturya Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularında, ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Avusturya vizesi Ankara başvuru işlemleri öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 4 ay olmasına dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunmaktadır.Pasaportta, Avusturya vizesinin belirtileceği en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılmasını önermektedir. Hasarlı pasaportlarla yapılan vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun sayfalarında bulunan damga, imza, vize ya da yazının fotokopileri dosya içerisine eklenmesi önemlidir.

Varsa Eski Pasaportların İbrazı

Eski pasaportta son 3 yılın Schengen vizeleri ve varsa Avusturya vizesi fotokopisi. Avusturya vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgileri, geçerlilik sürelerini içeren sayfaların ve önceki Schengen vizelerinin fotokopileri

Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya vize işlemleri Ankara için başvuru sahibinin Avusturya Schengen Vize Başvuru Formu'nu dikkatlice ve eksiksiz doldurması gereklidir. Başvuru sahibine ait e-mail adresi, cep telefonu ve imzaların formda ihmal edilmemesine özen gösterilmelidir. Avusturya Schengen Vize Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerle, dosyaya eklenen belgelerin birbirini desteklemesi önemlidir. Eksik evrak ya da mükerrer bilginin tespiti halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır. Avusturya vizesine başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; imza bölümü ebeveyn tarafından imzalanmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

Avusturya vize işlemleri Ankara için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması gereklidir. Fotoğrafın 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Avusturya Vize başvuru sahibinin güncel ( 6 aydan daha yeni)halini temsil eden,arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan önceki vize başvurularında kullanılmamış olma özelliklerine sahip olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalı ve başı düz durmalı; yüzün boyutu çenenin altından alnına kadar(saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında konumlanmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen gösterilmelidir. Dini gerekçelerle başörtüsü kullanan kişilerin, fotoğrafta göz, kaş, alın ve kulak bölümlerinin görünecek şekilde fotoğraf çektirmeleri gerektiğini hatırlatırız.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Avusturya vize işlemleri Ankara başvurusunda bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi zorunludur.

Avusturya vizesi Ankara işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını belgelemeleri için hazırlamaları gereken evraklar:

Avusturya vize işlemleri Ankara müracaatında bulunan şahsa ait şahsi/şirket Banka Hesap Dökümü: güncel tarihli, son 3 aylık, 1 haftalık seyahat için en az 1500 TL bakiyeli ya da başvuru sahibi adına seyahat çeklerinin orijinali ve fotokopileri veya Hesap cüzdanlarının orijinali ve fotokopileri

Varsa, Türkiye'de veya Avrupa'daki gayrimenkul belgeleri (tapu ve ruhsat fotokopileri).

Avusturya vize işlemleri Ankara'dan başvuru yapan şahsa ait tapu, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri başvuru dosyasının içerisinde bulunmalıdır.

Avusturya Vize Talep Dilekçesi

Seyahat planlarını açıklayıcı bir dilekçe olması önemlidir. Avusturya Vize Talep Dilekçesi, Almanca ya da İngilizce olarak yazılmış detaylı bir dilekçe olmalıdır.

Kişi İşveren ise; Avusturya Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonunu anlatan Almanca ya da İngilizce yazılmış Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemelidir.

Kişi Çalışan ise; Türkiye'deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda Almanca veya İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

Ankara Avusturya Büyükelçiliği Vize Başvurusu için Şirkette/Kurumda Çalıştığını Doğrulayan Belgeler

Avusturya vize işlemleri Ankara'dan müracaatta bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan/ şirketten, antetli kağıda, Avusturya Büyükelçiliği'ne hitaben, Almanca yada İngilizce yazılmış İşveren Yazısı. Yazının içeriğinde başvuru sahibinin görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanı için Türkiye'de görevine devam edeceğine dair onay yazısı olmalıdır. Şirketin imza yetkisine sahip kişisi tarafından ıslak imza ve kaşeli olmalı.

Son 3 aya ait Maaş Bordrosu ve çalıştığı şirketin güncel şirket evraklarının sunulması mecburidir.

Avusturya vizesi Ankara müracaatında; Kişinin SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü: Başvuru sahbine ait sigorta kaydını belgeleyen evrak ve sigorta bilgilerinin dökümünü içermesi gereklidir. Ek olarak güncel şirket evraklarının sunulması gereklidir.

Çalışan ve İşverenlerin Bağlı Bulunduğu Şirkete ait Güncel Şirket Evrakları

Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı - Avusturya vizesi müracaatında bulunulacak kişinin bağlı bulunduğu Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki üye kaydını yazıyla belgelemeli.

Vergi Levhası fotokopisi Avusturya Vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.

Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi Avusturya Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını göstermeli.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi Avusturya Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve ünvan değişikliği var ise; Sicil Gazetesi bu bilgileri içermeli

Avusturya vize işlemleri Ankara için başvuru sahiplerinin durumlarına bağlı olarak hazırlamaları gereken ek evraklar

Kişi Emekli ise; Emekli maaşını gösterir orijinal belge: son 1 hafta içinde alınmış Banka Hesap özeti veya Emekli Cüzdanı

Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi İzin Belgesi,

Kişi Öğrenci ise; Güncel ve orijinal Öğrenci Belgesi- imzalı ve kaşeli. Seyahate sponsor olan 1. dereceden akrabanın seyahatin masraflarını karşıladığına dair noter onaylı Taahhütname sunulmalıdır. Ayrıca ebeveynlere ait finansal ve mesleki durumlarını ibraz eden belgeler gereklidir..

Kişi Avukat ise; Baro Kaydı orijinali,

Kişi Doktor ise; Kurum Görev Kimlik Kartı ve Kurumda görev belirten İzin Belgesi (kaşeli ve imzalı),

Kişi Diş Hekimi ise; Tabipler Odası Kaydı orijinali,

Kişi Eczacı ise; Eczacı Diploması fotokopisi,

Kişi Çiftçi ise;Ziraat Odası'ndan alınmış Çiftçi Belgesi.

Kişi 18 yaşından küçük ve yalnız seyahat edecek ise; velinin noter tasdikli velayet hakkı belgesi ve seyahat izni - çocuğun seyahat tarihleri, kalacağı yer, açık adresi ve varsa refakat edecek kişinin bilgilerinin açık ve ayrıntılı bir şekilde belirtildiği bir dilekçe hazırlanmalıdır.

- Yasal velisini gösterir belgeler: Kimlik cüzdanı fotokopisi, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve sponsor olacak 1. dereceden akrabanın masrafları üstlendiğine dair yazı ve evraklar ibraz edilmelidir.

Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; Dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali.

Seyahat Planına Bağlı Olarak Hazırlanması Gereken Evraklar

Avusturya Schengen Vize işlemleri Ankara'dan başvuru yapan kişinin Avusturya seyahati sözleşme hazırlamak, iş toplantısına katılma amaçlı ise; Avusturyalı şirket tarafından yollanmış, üzerinde seyahat tarihlerinin ve ilgili kişilerin isimlerinin yazılı olduğu Ticari Davetiye, Avusturya Konsolosluğu'na hitaben yazılmalıdır. Ayrıca Elektronik Davetiyenin ID numarası bildirilmelidir.

- Çalışılan şirketten İzin Yazısı: gidiş amacı, tarihler, konaklamaya ilişkin bilgiler, şirketin iletişim bilgileri ve seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağı özellikle belirtilmeli. Şirketin kaşesi ve imzası olmalıdır. Şirkete ait son 3 ayın hesap hareketlerini gösteren güncel Banka Hesap Dökümü veya başvuranın adına seyahat çeklerinin orijinali ve fotokopileri ya da hesap cüzdanlarının orijinali ve fotokopileri eklenmelidir. Eğer şirkete ait bir Banka Hesap Dökümü beyan edilemiyorsa; şahsın kendine ait güncel Banka Hesap Dökümü talep edilmektedir.

Avusturya seyahati, Fuara veya Konferansa katılım amaçlı ise; organizasyona giriş kartı veya katılıma ilişkin davet belgesi (mail çıktısı kabul edilmemektedir) sunulması mecburidir.

Avusturya seyahati, Aile/Arkadaş Ziyareti amaçlı olması halinde; Avusturya'da davet eden kişi tarafından Belediye'den orijinal Davetiye alınmalı. Davet eden kişinin Oturum Kartı ya da Kimlik Kartının fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır. Davet eden kişinin adresi, telefon numarası ve ziyaretçinin kalış süresi bilgilerinin yer almasına dikkat edilmelidir. Elektronik Davetiyenin ID numarası da müracaat sırasında yetkililere bildirilmelidir.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve kaza riskini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası

Avusturya vize işlemleri Ankara'dan müracaat edecek başvuru sahibinin Avusturya'daki seyahat tarihlerini kapsayan; tüm Schengen ülkelerinde geçerli; yaralanma veya sağlık nedeniyle tıbbi tedavi, hastanede yatış, ülkeye iade maliyetlerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı; orijinal Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur.

Ulaşım ve Konaklamaya İlişkin Belgeler

Avusturya Büyükelçiliği Ankara vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin, seyahat amacını ve planını anlatan bir İngilizce Dilekçe yazmalarını talep etmektedir. Avusturya'da otel konaklamasına ait rezervasyon bilgileri ve/veya seyahat planını gösterir belgeler.

-Uçak/Tren/Otobüs Gidiş-Dönüş Bileti Rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Tüm ara seferler ve seyahat güzergâhının detayları beyan edilmesi gereklidir.