Avusturya Ankara Büyükelçiliği

Avusturya Ankara Büyükelçiliği

Avusturya Ankara Büyükelçiliği, Avusturya Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye - Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Avusturya Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Avusturya Vizesi ve Avusturya Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Avusturya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Avusturya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Avusturya vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Ankara Büyükelçisi Eylül 2019’da göreve başlamış olan Dr.Johannes Wimmer’dir.

Avusturya Büyükelçiliği Ankara İletişim

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Adres: Atatürk Bulvarı, No: 189, 06680, PK 131, 06661, Kavaklıdere, Küçükesat / ANKARA

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Askeri Ataşelik İletişim

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Askeri Ataşelik Adres: Karyağdı Sokak, No: 5, Daire No: 5,6,7,8, Çankaya, ANKARA

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Askeri Ataşelik E mail: bmlv.batu@ttnet.net.tr

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Polis İrtibat Ofisi İletişim

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Polis İrtibat Ofisi Adres: Eskişehir Yolu, No: 6, Armada İş merkezi, A Blok Kat 13, No:19, 06520 Söğütözü / ANKARA

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Polis İrtibat Ofisi E mail: vb.bmi.türkei@dsl.ttnet.net.tr

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Dış Ticaret Ataşeliği İletişim

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Dış Ticaret Ataşeliği Adres: Eskişehir Yolu, No: 6, Armada İş Merkezi, A Blok, Kat:13, No: 19, 06520 Söğütözü / ANKARA

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Dış Ticaret Ataşeliği E mail: ankara@advantageaustria.org

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Ankara, Adana,Aydın Adıyaman, Ağrı, Afyon,Amasya , ArtvinAksaray, Ardahan, Antalya, Bartın, Bayburt, Batman, Bitlis, Bingöl, Burdur, Çorum, Çankırı, Diyarbakır, Denizli, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Hakkari, Isparta, Iğdır, İzmir, Karabük Kars, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kırşehir, Konya, KKTC, Kütahya, Manisa, Malatya, Mersin, Mardin, Muş, Muğla, Niğde, Nevşehir, Osmaniye, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Samsun, Siirt, Şırnak, Sinop, Tokat, Sivas, Van, Trabzon, Tunceli, Yozgat. illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Avusturya seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan Avusturya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemektir. Kısa süreli Avusturya vizeleri olarak kabul edilen Avusturya Turistik Vizesi, Avusturya Ticari Vizesi, Avusturya Aile Ziyareti Vizesi ve Avusturya Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Avusturya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Avusturya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Avusturya Konsolosluğu'na veya Avusturya Büyükelçiliği'ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Avusturya Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Avusturya Turistik Vize, Avusturya Ticari Vize, Avusturya Aile Ziyareti Vizesi ve Avusturya Transit Vize başvuruları yapılabilmektedir.

Avusturya vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi sadece Avusturya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne aittir.

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Avusturya Vize Randevusu

Avusturya vize randevusu Avusturya Büyükelçiliği Ankara'nın akredite ettiği vize hizmet merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Avusturya vize başvurularının kabulü için Avusturya Büyükelçiliği tarafından akredite edilen vize hizmet merkezlerinden randevu alınmalıdır.

Avusturya vize randevusunda başvuru sahibinin durumuna uygun Avusturya vizesi için gerekli evrakların verilmesi ve biyometrik veri (parmak izi) ibrazı yapılmaktadır. Daha önceki Schengen vizeleri nedeniyle parmak izi geçerli yolcuların randevuya şahsen gelmesine gerek olmayabilir ancak bu durumun başvurudan önce Avusturya Büyükelçiliğinden eyit edilmesi gerekebilmektedir. Avusturya vize randevularında istisnai koşullar haricinde ve daha önceden alınmış Schengen vizelerinde geçerli parmak izi olsa dahi vize başvuru sahibi Avusturya vize randevusuna gelerek parmak izi vermek durumundadır.

Avusturya vize randevusunda Avusturya Büyükelçiliğinin dikkatine sunulan evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak sunulması gerekmektedir. Avusturya Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumlarda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ek evrak kişinin durumuna özel olabileceği gibi, güncel olmayan evraklarla yapılan başvurularda evrakların güncel versiyonları talep edilebilmektedir. Randevu tarihinden 15 gün öncesinden daha eski evraklar kabul edilmeyebilmektedir. Bu nedenle Avusturya vize başvurusunun seyahatten en fazla 15 gün önce yapılması tavsiye olunur. Bununla birlikte vize başvuru sahipleri, Avusturya vize işlemlerine seyahatlerinden 3 ay öncesinden başlayabilmektedirler.

Avusturya vize evrakları Avusturya vize randevusunda ibraz edildikten sonra belgeler üzerinde değişiklik yapılamamaktadır. Örneği evraklar teslim edildikten sonra karar aşamasına geçildiği dönemde hiçbir evrak vize başvuru sahibinin inisiyatifinde geri çekilip düzenlenemez. Eksik evrak veya güncel evrak talebi ancak Avusturya Büyükelçiliğinden gelebilir. Eğer randevudan sonra vize başvuru sahibi evraklarla ilgili veya seyahat amacıyla ilgili bir değişiklik yapmak isterse ancak yeni bir vize başvurusu gerçekleştirebilecektir. Eksik, güncel olmayan ve birbiriyle tutarsızlık içeren bilgilere sahip belgelerin ibrazının vize reddine sebebiyet vereceği unutulmamalıdır.

Avusturya Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumda vize başvuru sahibini mülakata çağırma hakkına sahiptir. Vize başvuru sahibi Büyükelçilik mülakatına şahsen gitme zorundadır. Avusturya Büyükelçiliği mülakat talebini telefon veya mail yoluyla doğrudan Avusturya vize başvuru sahibine iletir.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Avusturya vize başvuru işlemlerinde, vizenin sonucu, izin verilen kalış süresi ve ülkeye giriş sayısına karar veren tek yetkili kurumdur. Vize başvuru merkezlerinin vize sonucunu belirleme yetkisi kesinlikle bulunmamaktadır

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Avusturya vize başvuru formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Avusturya Turistik vize talep dilekçesi

Avusturya'ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Avusturya Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Avusturya Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Avusturya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Avusturya Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • Avusturya Konsolosluğu'na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Avusturya Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

İki Dilekçe gerektiren durumlar

 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK'lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Avusturya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Avusturya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Avusturya Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya'ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Avusturya Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Avusturya'daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi ( Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
 • Avusturya'ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Avusturya Konsolosluğu'na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.

Avusturya Ankara Konsolosluk İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği; Avusturya Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Avusturya Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye'de ikamet eden Avusturya vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye'de bulunan Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir. Devamı.....

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Pazartesi, Perşembe: 08.15 / 16.30, Cuma: 09.00 / 16.00

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Askeri Ataşelik Çalışma Saatleri:

Pazartesi - Cuma: 08.15 / 16.30

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Polis İrtibat Ofisi Çalışma Saatleri

Pazartesi, Cuma: 08:15 / 16.15

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Dış Ticaret Ataşeliği Çalışma Saatleri:

Pazartesi, Perşembe: 08.15-17.30

Cuma: 08.30 -15.00

Önemli: Avusturya Ankara Büyükelçiliği ile Avusturya Vize Hizmet Merkezlerinin çalışma saatleri zaman zaman farklı gösterebilmektedir. Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini başlatmadan önce Vize Başvuru Merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

Avusturya vizesi başvurularında, Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Avusturya vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Avusturya Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Avusturya vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Avusturya seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Avusturya vizesi başvurusu, Avusturya vize reddi ile neticelenebilmektedir. Devamı.....

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Resmi Tatil Günleri 2022

AvusturyaBüyükelçiliği Ankara, Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Avusturya resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

1 OcakYeni Yıl
6 OcakKutsal Üç Kral
10 NisanKutsal Cuma
13 NisanPaskalya
23 NsanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
21 MayısPaskalya'nın 40.günü
1 HaziranPaskalya'nın 50.Günü
11 HaziranCorpus Christi
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
26 EkimAvusturya Ulusal Bayramı
28-29 EkimCumhuriyet Bayramı
8 AralıkMeryem'in göğe çıkışı
24 AralıkNoel Arefesi
25-26-27-30 AralıkNoel
31 AralıkYılbaşı

 

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Kavaklıdere / Küçükesat mevkiinde bulunan Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne özel araçla ya da toplu taşıma araçları vasıtası ile ulaşmak mümkündür. Atatürk Bulvarı'nda bulunan Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne aşağıda hat numaraları bulunan belediye otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ego 115 Opera Birlik Mahallesi

Ego 135 Oran Sitesi Ulus

Ego 112 Kızılay Gaziosmanpaşa

Ego 413 Altınpark Çankaya

Ego 113 Opera Birlik Mahallesi

Ego 413-3 Altınpark Çankaya

Ego 408 Güneşevler Hasköy S.Lojmanları

Ego 188 Oran Sitesi Keçiören

Ego 388 - Opera Yukarı Ayrancı Küçükesat

Ego 318 - Bağcılar Ulus

Ego 160 Opera Kızılay Esat Caddesi, Seyranbağları