Avusturya İstanbul Başkonsoloslugu

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer Avusturya Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Avusturya Vizesi ve Avusturya Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Avusturya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Avusturya vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.


Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul İletişim 

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Köybaşı Mah. No:46 34464 Yeniköy/ İstanbul 


Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Avusturya seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektir. Kısa süreli Avusturya vizeleri olarak kabul edilen Avusturya Turistik Vizesi, Avusturya Ticari Vizesi, Avusturya Aile Ziyareti Vizesi ve Avusturya Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır.


Avusturya İstanbul Konsolosluğu Vize Başvurusu

Avusturya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Avusturya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Avusturya Konsolosluğu’na veya Avusturya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Avusturya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Avusturya Turistik vize, Avusturya Ticari vize, Avusturya Aile Ziyareti vizesi ve Avusturya transit vize başvuruları yapılabilmektedir.   

Avusturya vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Avusturya Konsolosluğu’na aittir.

 

avusturya ticari schengen vize

 

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Avusturya Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 

Avusturya vize başvuru formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız


Avusturya Turistik vize talep dilekçesi

Avusturya’ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Avusturya Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

-       Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Avusturya Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.

-       Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Avusturya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Avusturya Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.

-       Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.

-       Avusturya Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Avusturya Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

 

İki Dilekçe gerektiren durumlar

-       Avusturya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Avusturya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

-       Avusturya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Avusturya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Avusturya Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.


Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya’ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Avusturya Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

-       Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.

-       Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Avusturya’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.

-       Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi ( Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.

-       Avusturya’ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.

-       Avusturya Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.

-       Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.  


Avusturya İstanbul Konsolosluk İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği, Avusturya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Avusturya Cumhuriyeti temsilcilikleridir. 

Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir. Devamı.....


Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 08.00 – 16.00

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Schengen Vize Bölümü:

Pazartesi-Cuma: 08:00-12:00 arası (başvuru alma), Pazartesi-Cuma: 14:00-15:30 arası (eksik evrak/pasaport iade -Çarşamba günleri hariç)

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya vatandaşlarının Konsolosluk işlemleri:

Pazartesi-Cuma 09:00-12:00

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi çalışma saatleri:

Pazartesi- Cuma 08:30-12:00

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu  İletişim bilgileri:

Pazartesi-Cuma: 09:00-12:00 

Önemli: Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ile Avusturya Vize Hizmet Merkezlerinin çalışma saatleri zaman zaman farklı gösterebilmektedir. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini başlatmadan önce Vize Başvuru Merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir. 

 

avusturya ticari schengen vize

 

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

Avusturya vizesi başvurularında,  Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Avusturya vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Avusturya Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.  

Avusturya vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Avusturya seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Avusturya vizesi başvurusu,  Avusturya vize reddi ile neticelenebilmektedir. Devamı.....


Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul 2017 resmi tatil günleri

Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Türkiye Temsilcilikleri Avusturya resmi tatilleri ve Türkiye’deki resmi tatil günlerinde kapalı olacaktır. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'na vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'nun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak planlamalıdır.

01 Ocak 
06 Ocak 
25 Mart 
28 Mart 
05 Mayıs 
16 Mayıs 
19 Mayıs 
26 Mayıs 
24-27 Haziran
15 Ağustos 
30 Ağustos 
1   Eylül
2   Eylül 
3   Eylül 
4   Eylül 
26 Ekim 
29 Ekim 
01 Kasım 
08 Kasım 
26 Aralık 

 

Yeni yıl
Avusturya Dini Bayram
Avusturya Dini Bayram
Paskalya
Avusturya Dini Bayram
Avusturya Dini Bayram
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
Avusturya Dini Bayram
Ramazan Bayramı
Avusturya Dini Bayram
Zafer Bayramı
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı
Avusturya Cumhuriyet Bayramı
Cumhuriyet Bayramı
Avusturya Dini Bayramı
Avusturya Dini Bayramı
Avusturya Dini Bayramı
 


Avusturya Konsolosluğu İstanbul GörevlileriAvusturya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan Başkonsolosluk görevi 3 Kasım 2013 tarihinde göreve başlayan Christine Wendl tarafından yürütülmektedir.  1 Eylül 2010 tarihinde göreve başlayan Alexander Schwarz, 27 Ağustos 2015 tarihinde göreve başlayan Romana Königsbrun ve 1 Kasım 2015 tarihinde göreve başlayan Georg Karabaczek Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'nda Konsolos olarak görev yapmaktadır. 


Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul Ulaşım

Sarıyer'e bağlı Yeniköy sahil mevkiinde bulunan Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'na özel araçla ya da toplu taşıma araçları vasıtası ile ulaşmak mümkündür. Sarıyer'de bulunan Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'na Garipçe, Sarıyer ve Rumeli Feneri mevkilerine giden tüm İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Avusturya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; www.bmeia.gv.at